Cypr – Mozaika z Afrodytą

Plan wycieczki:

Dzień 1
Zbiórka na lotnisku na 2 godziny przed wylotem samolotu. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na R.pl/rozkłady. Wylot na Cypr. Po przylocie transfer do hotelu w okolicy Kyrenii. Czas wolny. Nocleg. Dla klientów przylatujących w późnych godzinach nocnych, obiadokolacja w tym dniu w formie suchego prowiantu (dla klientów, którzy dopłacili do tej opcji).

Dzień 2
Po śniadaniu przejedziemy do stolicy Cypru – Nikozji, jedynej podzielonej na dwie części: grecką i turecką stolicy w Europie. W północnej części miasta zwiedzimy dawny turecki karawanseraj – Büyük Han, dawną katedrę Agia Sophia – obecny Meczet Selima, a także Bramę Kyreńską oraz Kolumnę Wenecką. Odwiedzimy także muzeum- dom pierwszego tureckiego wiceprezydenta Cypru Fazila Kucuka. Następnie przekroczymy tzw. „zieloną linię”, czyli graniczny punkt kontrolny i przejdziemy na południową cześć stolicy. Przejdziemy wąskimi uliczkami dzielnicy Laiki Gitonia- czas wolny na zakup pamiątek. Historię miasta i wyspy, aż od epoki neolitu do czasów współczesnych, poznamy oglądając bogate zbiory prywatnego muzeum Leventis. Następnie udamy się na wieżę widokową by z wysokości 11. piętra podziwiać spektakularny widok na pozostałości zabytkowych murów obronnych miasta oraz. „Zieloną Linię” – strefę podziału stolicy. Czas wolny na spacer i lunch. Powrót do hotelu w okolicy Kyrenii na nocleg. (Trasa ok. 80 km).

Dzień 3
Po śniadaniu, całodzienna wycieczka na Półwysep Karpaz. To zdecydowanie najpiękniejsza kraina Cypru Północnego, która wciąż jeszcze nie została do końca poznana. Naszą wycieczkę rozpoczniemy od wizyty w tłoczarni oliwy, gdzie będzie można spróbować różnych rodzajów oliwy z oliwek oraz zakupić lokalne wyroby. Następnie udamy się do wioski Dipkarpaz i odwiedzimy słynny klasztor Św. Andrzeja Apostoła. Będziemy mieli również możliwość podziwiania miejscowej flory i fauny, m.in. dzikich osłów, a także popływamy w morzu na jednej z pięknych plaż, z których słynie region. Wieczorem powrót do hotelu w okolicy Kyrenii i nocleg. (Trasa ok. 280 km).

Dzień 4
Po śniadaniu wyjazd na wycieczkę po Cyprze Północnym, tzw. tureckiej części wyspy. Zwiedzimy Muzeum Wraku Żaglowca oraz potężny średniowieczny zamek w Kyrenii, a także odwiedzimy gotyckie opactwo pokoju w wiosce Bellapais – malowniczo położonej w paśmie Gór Pentadaktylos (pięciu palców). Opactwo jest jednym z najwspanialszych zabytków architektury gotyckiej na Bliskim Wschodzie. Po południu, przejazd do starożytnej Salaminy – najciekawszego miejsca archeologicznego na Cyprze. Przez 1000 lat Salamina była największym portem i zarazem stolicą wyspy. Znajdziemy tu zachowane pozostałości starożytnego: teatru, amfiteatru, gimnazjonu i łaźni. Po zakończeniu zwiedzania przejazd do Famagusty, gdzie William Shakespeare umieścił akcję Otella. Można tu znaleźć prawdziwe perełki architektury gotyckiej, np. katedrę, którą zamieniono na meczet. W latach 60-tych XX w. Famagusta była popularnym kurortem nadmorskim, gdzie na wypoczynek na złotych, piaszczystych plażach przyjeżdżały np. sławy kina europejskiego i amerykańskiego. Obecnie Famagusta (ze względu na status polityczny) straciła swój dawny charakter i blask. Przejazd obok Varoshy „dzielnicy duchów” opuszczonej przez mieszkańców w obawie przed inwazją wojsk tureckich. Obecnie teren chroniony jest przez żołnierzy tureckich i patrole ONZ. Zwiedzimy także kaplicę, w której znajdują się relikwie św. Barnaby – założyciela kościoła cypryjskiego. Wieczorem powrót do hotelu w okolicy Kyrenii. (Trasa ok. 250 km).

Dzień 5
Po śniadaniu całodzienna wyprawa w okolice Paphos, wpisanego na Listę Dziedzictwa UNESCO. Po drodze zwiedzimy Chirokitię najstarszą odkrytą do tej pory osadę ludzką na Cyprze, która jest przykładem architektury epoki neolitu. Krótka przerwa podczas, której zaprosimy Państwa na kawę po cypryjsku- parzoną w specjalnym tygielku. Kolejnym punktem programu będzie postój przy Skale Afrodyty (Petra Tou Ramiou) – miejscu, w którym mityczna Afrodyta wyłoniła się z piany morskiej. Możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć. Następnie zwiedzimy bardzo dobrze zachowane, słynne mozaiki, datowane na okres od III do V w. Na terenie wykopalisk archeologicznych znajduje się m.in. Dom Dionizosa, Dom Orfeusza oraz odeon. Zobaczymy także katakumby Agia Salomoni oraz odwiedzimy kościół Ayia Kyriaki, zbudowany ok. XI wieku na ruinach wczesno bizantyjskiej bazyliki, przy której znajduje się kolumna św. Pawła (przy kolumnie tej biczowano apostoła). Wieczorem powrót do hotelu w okolicy Kyrenii i nocleg. (Trasa ok. 360 km).

Dzień 6
Po śniadaniu czas wolny na wypoczynek, kąpiele morskie i słoneczne. Dla chętnych możliwość skorzystania z wycieczek lokalnych (za dodatkową opłatą):

  • Zamek Św. Hilariona – stanowił inspirację dla Walta Disney’a przy tworzeniu bajki „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”. Ta bizantyjsko-średniowieczna twierdza zlokalizowana jest na trzech poziomach, na malowniczym wzgórzu (na wysokości 732 m n.p.m.). Z jej komnat rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Zamek stanowił m.in. letnią rezydencję dla rodziny królewskiej z frankońskiej dynastii de Lusignan (do zwiedzania wymagane wygodne obuwie).
  • Morska Wyprawa – całodzienny rejs statkiem, relaks na pełnym morzu, z możliwością pływania w krystalicznie czystej wodzie. Cena ok. 
  • Lefkara & Larnaka – Dzień rozpoczniemy od wypraw do górskiej wioski Lefkara, znanej z tradycji koronkarskich. Spacer po mieście, a także możliwość zakupu rękodzieła – tutejsze koronki wpisane są na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Następnie przejedziemy do lokalnej winiarni, gdzie skosztujemy cypryjskiego wina. Dalej podążymy do wioski Kiti, gdzie znajduje się XI-wieczny bizantyjski kościół Angeloktisti z mozaikami Dziewicy z Dzieciątkiem, przedstawionej w towarzystwie dwóch Archaniołów Michała i Gabriela. Na koniec zwiedzimy Larnakę. Rozpoczniemy od spaceru nadmorską promenadą Drzew Palmowych. Zobaczymy słynny kamienny kościół Św. Łazarza, wybudowany w IX w. na miejscu spoczynku Św. Łazarza – przyjaciela Jezusa i wieloletniego biskupa Kition (czyli dzisiejszej Larnaki).  Uwaga: przekraczamy Zieloną Linię, należy zabrać dokument tożsamości (zaznaczamy, iż każdorazowo należy okazać ten sam dokument).

Dzień 7
Po śniadaniu wyjazd z hotelu i podróż do zielonego serca Cypru – Gór Troodos. Wjeżdżając górskimi serpentynami, mijać będziemy niewielkie wioski oraz malowniczo położone bizantyjskie klasztory. Naszym pierwszym przystankiem będzie wioska Nikitari, gdzie znajduje się kościół Asinou – zobaczymy tutaj jedne z najlepiej zachowanych fresków, będących przykładem sztuki bizantyjskiej. Dalej zwiedzimy najbardziej znany, a zarazem najbogatszy klasztor na Cyprze – Monaster Kykkos. Ufundowany w 1100 r. i poświęcony Dziewicy Marii, jest najświętszym i słynącym z cudów miejscem na wyspie. Następnie przejedziemy do wioski Kakopetria, malowniczo ukrytej w górach. Spacer po wąskich, uroczych uliczkach, a następnie czas wolny na lunch – polecamy spróbować sera halloumi oraz pysznego meze! Późnym popołudniem powrót do hotelu w okolicy Kyrenii i nocleg. (Trasa ok. 200 km).

Dzień 8
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu (do godz.: 12.00). Następnie transfery:

  • Dla Klientów pozostających na dodatkowy tydzień pobytu – przejazd do wybranego hotelu w okolicach Kyrenii lub Famagusty i pobyt w dniach 8-14, a 15 dnia wylot do Polski,.
  • Dla Klientów powracających do Polski – transfer na lotnisko w Larnace i powrót do Polski.

Do dyspozycji gości
Recepcja, restauracja i bar, basen zewnętrzny.

Wyżywienie
śniadania kontynentalne typu bufet; możliwość dopłaty do pakietu 7 obiadokolacji (w dniu 1 suchy prowiant).

Zakwaterowanie
Pia Bella **** (lub podobny) – Kameralny hotel, prowadzony przez lokalną rodzinę, położony w malowniczym, dobrze utrzymanym ogrodzie. W bliskim sąsiedztwie znajdują się liczne restauracje i bary, a nieopodal mieści się historyczny port w Kyrenii

Uwaga! Dla chętnych istnieje możliwość przedłużenia pobytu o wypoczynek na Cyprze Północnym

Uwagi do programu

  • Klienci podczas całego objazdu zakwaterowani są na północnej części wyspy i w dniach 2., 5., (opcjonalnie w dniu 6.), 7. imprezy przekraczają granicę z Cyprem Południowym. Formalności na przejściu granicznym zajmują każdorazowo ok. 30-40 minut.
  • Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
  • Pilot nie oprowadza po zwiedzanych obiektach muzealnych.
  • Zamieszczone w ofercie opisy wycieczek fakultatywnych są podane wyłącznie informacyjnie i nie stanowią oferty handlowej. Nie gwarantujemy, że będą one wszystkie realizowane. Pełny wykaz dostępnych atrakcji fakultatywnych wraz z ich aktualnymi cenami jest dostępny u naszych pilotów/rezydentów.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub odwiedzenia naszych biur w Ełku lub Suwałkach!